Latihan Soal Online - SD - SMP - SMA
Latihan Soal Online

Semua Soal Topik : Ujian Semester 1 (UAS) Bahasa Inggris SMA Kelas 12 / Soal no. 10 dari 20

One day a mouse was playing in the forest and lion caught it and said,” I shall eat you up.””Don’t eat me up” said the mouse. “Someday I will help you” “Oh how? laughed the lion. How can you help me? I am very large lion and you are a very small mouse. ” But the lion was not hungry and he didn’t eat the mouse.

The next day a hunter came and put a large net in the forest to catch the lion. That night the lion walked in the forest and was caught in the net.” I can’t get a way!;’ he said.” I am caught in the net, Help! Help!”

The mouse came and saw the lion in the net”! will save you;’ he bit the net a hundred time, and the lion got away. The lion said, “Thank you, mouse. I am large and you are small brown mouse, but you have helped me”

“You didn’t eat me yesterday, and I have saved you from the hunter today”, said the mouse. They laughed and went away together in the forest.
————

The lion didn’t want to eat the mouse because …
A. He was not hungry.
B. He didn’t like the mouse.
C. The mouse was his friend.
D. It was too small to eat.
E. It was an animal.

Pilih jawaban kamu:
A  B  C  D  E 


Pilih soal berdasarkan kelas

SD Kelas 1 SD Kelas 2 SD Kelas 3 SD Kelas 4 SD Kelas 5 SD Kelas 6 SMP Kelas 7 SMP Kelas 8 SMP Kelas 9 SMA Kelas 10 SMA Kelas 11 SMA Kelas 12

Preview Soal Lainnya:

Soal #94668 : UH IPS Tema 8 SD Kelas 5

Kegiatan memakai atau memakan hasil produksi disebut…

A. produsen

B. distribusi

C. konsumsi

D. konsumen


Soal #46209 : Basket - Penjaskes PJOK SMA Kelas 11

Keterampilan gerak bola basket terdiri atas beberapa gerakan. Di bawah ini yang bukan merupakan teknik dasar permainan bola basket adalah…..

A. Melempar

B. Menggiring

C. Menangkap

D. Menyundul

E. Menembakkan bola

Soal #111830 : UH Prakarya dan Kewirausahaan (PKWU) SMA Kelas 12 KD 3.3

Berapa total cost untuk produk dessert cendol, jika biaya penyusutan alatnya Rp 20.000,-, listrik dan air Rp 200.000,-, tenaga kerja Rp 500.000,-, biaya tetap sebesar Rp500.000,- sedangkan biaya variabel Rp. 1.500.000,-. Setiap hari kapasitas produksi sejumlah 100 box

A. Rp 20.000,-

B. Rp 22.000,-

C. Rp. 25.000,-

D. Rp. 27.200,-

E. Rp. 30.000,-


Soal #23036 : Grammar

Why ___ (you/believe/not) him? He ___ (tell) you the truth.

A. Do you believe….tells
B. Don’t you believe….is telling
C. You do not believe….is not telling
D. Don’t you believe….tells


Materi Latihan Soal Lainnya: